سبک سیکلیک یوگا    بنیان گذاران سبک سیکلیک یوگا
سرکار خانم مایا ماچوه
 خانم استاد مایا ماچوه- بنیان گذار سبک سیکلیک یوگا در ایران

خانم مایا ماچوه (سهیلا احمدی) – مربی رسمی یوگا- یوگاتراپیست


خانم مایا ماچوه مدیر باشگاه ورزشی یوگا پیام مهر، از باشگاه های با سابقه و جزء یکی از قدیمی ترین مراکز شناخته شده یوگا در سطح کشور می باشد.

خانم مایا متولد شهر پونای هند هستند. ایشان در شهر احمد آباد از ایالات گجرات هند بزرگ شده اند. آموزش های اولیه و بنیادین یوگا را نزد مادرشان آموختند و قبل از آشنائی با دکتر ساعد احمدی و آمدن به ایران از محضر مربیان و اساتید متعددی در یوگا سود بردند.

آشنائی با دکتر ساعد احمدی و مباحثه روی موضوعات و سبک های متعدد یوگا در مجامع علمی منجر به بنیان گذاری سبک جدیدی در یوگا تحت عنوان «سیکلیک یوگا» شد. سبکی که توجه علمی و ویژه ای به تقدم و تأخر حرکات و تمرینات در چرخه های منظم با تأثیرات خاصی دارد.

جزوات سیکلیک یوگا بطور پراکنده از سال ۱۳۶۳ برای علاقمندان و بیماران بخصوص در موسسه روان شناسی کابوک و کلینیک روان پزشکی و روان شاسی دکتر فخر مورد استفاده واقع شد و سیکل های متعدد آن شکل گرفت. در سال ۱۳۷۷ اولین کتاب سیکلیک یوگا توسط انتشارات پیک فرهنگ در ۱۸۰ صفحه و ۵۰۰۰ نسخه به چاپ رسید .

خانم مایا با شکل گیری انجمن یوگای ایران به ریاست تیمسار گوران در سال ۱۳۷۳ به انجمن پیوستند و در کنار سایر خبرگان یوگا به تدوین اولین درس نامه های مربیگری پرداختند و برای دوره های متمادی و بیش از پنج سال عضو خبرگان و ممتحنین این انجمن برای دوره های مربیگری بانوان کشور بودند.

ایشان ضمن احراز حکم رسمی مربیگری از همان ابتدای شکل گیری انجمن یوگای ایران، دارای لوح های افتخار و تقدیر متعدد و لوح پیشکسوتان از فدراسیون ورزشهای همگانی و انجمن یوگای کشور می باشند.
پایه گذاری باشگاه یوگا پیام مهر در ۱۳۷۶/۰۶/۱۹ با مجوز رسمی از سوی سازمان تربیت بدنی به شماره (۲۵۵۰۳۰ ر.ک.) توسط ایشان و دکتر ساعد احمدی شکل گرفت.

با تلاش و هم فکری های خانم استاد مایا انتشار اولین مجله رسمی یوگا در ایران در تابستان ۱۳۷۹ با مدیر مسئولی دکتر ساعد احمدی و تلاش بسیار زیاد ممکن گردید. هنر تانتریک، آموزشهای کلاسیک یوگا، پرانایاما (علم تنفس و تاثیر آن بر انتظامات ذهنی) و پیام های اخلاقی برای زندگی صلح آمیز تحت عنوان «پیام مهر» برا ی ورزشکاران یوگا از جمله مقالاتی هستند که خانم مایا طی ده سال انتشار نشریه به عهده داشتند.

مجموعه ای از مقالات منتخب ایشان که در طی سال های متمادی در نشریه یوگا پیام مهر به چاپ رسیده در بخش "آرشیو مقالات" موجود می باشد.

خانم مایا جزوات علمی درسی بسیار متنوعی در مباحث یوگا، در س های بنیادین در ارکان و مراتب یوگا منشر کرده اند. درس نامه های آموزشی، آناتومی و فیزیولوژی برای مربیان یوگا، یاما و نیاما، یوگا نیدرا، دوره آموزش یوگای مبتدی، متوسطه و آموزش های عالی، علم تنفس، توجه و تمرکز، یوگا برای کمک به درمان MS و غیره

کتابهای منتشره توسط ایشان عبارتند از :
  •  سیکلیک یوگا، تاریخ انتشار: فروردین ۱۳۷۷، انتشارات: پیک فرهنک
  •  هنر یوگا
  •  پرانایاما، تحت انتشار
  •  یوگا برای کمک به درمان ام اس ، تحت انتشار

اطلاعات بیشتر پیرامون کتب منتشر شده، در بخش "کتاب های منتشر شده" موجود می باشد.

خانم استاد مایا طی سالها تلاش بی وقفه ای در آموزش ورزش و درسهای بنیادین یوگا داشتند. بسیاری از شاگردان ایشان امروز مربیان خوب یوگا هستند و به آموزش یوگا به شاگردانشان مشغول می باشند.

لیستی از مربیان رسمی و مورد تایید سیکلیک یوگا در بخش "مربیان رسمی" موجود می باشد.


آقای ساعد احمدی
 آقای دکتر ساعد احمدی- بنیان گذار سبک سیکلیک یوگا در ایران

آقای ساعد احمدی - دکترای روان شناس بالینی - یوگاپسیکوتراپیست


در سال ۱۳۳۶ در تهران متولد شد. وی با درجه دکترای تخصصی در رشته روان شناسی بالینی از دانشگاه بمبئی کشور هندوستان فارغ التحصیل شده و سال ها استاد و مدیر گروه روان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی بوده است. مقالات و تألیفات متعددی در زمینه روان شناسی و یوگا از وی به چاپ رسیده است.

دکتر احمدی مدارک مربیگری یوگا را از مرکز بین المللی یوگای بمبئی دریافت کرده و از بنیان گذاران انجمن یوگای ایران می باشند. وی با همکاری همسرشان خانم مایا ماچوه سبک سیکلیک یوگا در آموزش آسانا و پرانایاما را در ایران پایه ریزی کرده اند.

وی هم اکنون علاوه بر آموزش و مدیریت باشگاه یوگا پیام مهر در تهران، عضو کمیسیون روانشناسی فدراسیون پزشکی ورزشی ایران نیز می باشند.