مقالات منتخب    يوگای خنده
يوگای خنده

  به قلم استاد مایا ماچوه – مربی رسمی یوگا- یوگاتراپیست

روزی را یاد می کنم كه حدود ۵ سال پیش در هندوستان تجربه كردم. صبح بسیار زیبایی بود. نم نم باران عطر و بوی خاك را در فضا پراکنده بود. خیلی دوست داشتم در رختخواب دراز بكشم و منظره زیبای طبیعت را از پنجره نگاه كنم. به گلهای رنگارنگ نگاه كنم. به آسمان ابری. اما صدای پر مهر مادرم را شنیدم كه می‌گفت "پاشو عزیزم، نمی‌خواهی برویم كلوپ خنده ما را ببینی؟ پاشو اگر بدون دیدن این كلوپ خنده به ایران برگردی سرت كلاه رفته‌ "!

هرچند به قیمت رفتن هر گونه كلاهی بر سرم نیز حاضر نبودم از رختخواب و پنجره فاصله بگیرم اما برای رعایت احترام "مادر" از جا برخاستم و همراه با او به پارك رفتم. عده کثیری با لباسهای سفید در آنجا دور هم گرد آمده بودند. در جلوی صفوف برای من و مادرم جا باز کردند و دقایقی بعد مراسم آغاز شد.

همه زیر انداز ساده ای روی زمین پهن کردند و روی آن نشستند. چشمهایشان را بستند و با صدای هماهنگ نیایشی را سرودند. از خداوند مهربان به خاطر حضورشان در چنین موقعیتی شكر گزاری كردند و بعد چند حركت كششی یوگا انجام دادند. چند تمرین تنفسی (پرانایاما) نیز انجام شد. صوت "اوم" سروده شد و بعد مربی خنده رو همگان را به "مدیتیشن خنده" دعوت كرد.

اندکی بعد سراسر فضای آنجا تغییر كرد. هرچه افراد گروه در این فن (Technique) عمیق‌تر و عمیق‌تر فرو می‌رفتند، جادوی خنده فضا را بیشتر و بیشتر دگرگون می کرد. شادی و نشاط در سرتاسر آن فضا منتشر می‌شد. احساس كردم كه این فضای شاد روی گیاهان نیز تاثیر گذاشته است. لحظاتی شاد و پر نشاط را تجربه می‌كردم و همانجا تصمیم گرفتم كه این خنده و شادی را تا ایران با خود به ارمغان بیاورم.

حدود ۱۸ سال پیش در سال ۱۹۸۸ دكتر "مدن كاتاریا" (Dr. Madan Kataria) از كشور هند اولین روز جهانی خنده را به ثبت رساند. او در شهر بمبئی اولین باشگاه خنده را در پارك بزرگ مركزی برگزار كرد و اكنون صدها باشگاه خنده در سراسر جهان فعالیت می کنند.

با افزایش سرعت زندگی تمدن‌یافته امروزی، شادمانی و نشاط جای خود را به غم و اندوه داده است. زمانهای لازم تفریح و خنده با خستگی و تنش پر شده است. برای حفظ سلامتی باید كاری كرد تا خنده و شادمانی به زندگی ما بازگردد.
"هاسیا یوگا" یا یوگای خنده راه حل آن است. زندگی منطقی امروز برای خندیدن دلیل و موضوع می‌خواهد. بدون دلیل خنده پذیرفتنی نیست. خنده با دلیل از مزاح و شوخ ‌طبعی بر می خیزد که به مهارتهای خاص ذهنی و ارتباطی نیاز دارد و از عهده همگان خارج است.
این نوع خنده به محرکهای گوناگون مانند لطیفه گویی، تماشای نمایشهای كمدی، مطالعه كتابهای مضحك و... نیاز دارد. اما خنده درونی كه هاسیا یوگا به آن اشاره می‌كند، ماهیت عاطفی و بی‌آلایش دارد و دستیابی به آن در هر موقعیتی و برای همگان امكان پذیر است.

باشگاههای خنده نظر شمار زیادی از پژوهشگران را به سوی خود جلب كرده است. این روانشناسان و پزشكان یوگای خنده را با عنوان "خنده درمانی" می شناسند.روانشناسان یوگای خنده را به عنوان روشی برای كاهش تنش (Stress) پذیرفته اند. هنگام رویارویی با تنش در بدن هورمونهایی مانند "كورتیزول" و "آدرنالین" ترشح می‌شود. دانشمندان دریافته اند که هنگام خندیدن سطح این هورمونها در خون كاهش می یابد.

بدن ما فرق میان خنده‌های واقعی و ساختگی را درك نمی‌كند. از این رو خنده‌های غیرواقعی نیز می‌توانند تاثیری مشابه با خنده‌های واقعی داشته باشد. تمرینهای یوگای خنده همواره با نرمش، تنفسهای عمیق، دست زدن و خواندن آوازهایی مانند "هاها ... هوهو" آغاز می‌شود و پس از کسب اعتماد به نفس لازم وارد مرحله جدی‌تر می‌شود. "روزی تنها ده دقیقه خنده" می‌تواند با آثار سحر آمیزی در زندگی ما همراه باشد. هر روزی فقط ده دقیقه بخند و ...

 افكار منفی، تنش و انرژیهای منفی را تخلیه كن
 شدت درد مفصلی را كاهش بده
 اكسیژن رسانی به مغز را افزایش بده
 سوخت و ساز بدن را تنظیم كن
 كودك درونی خود را تجربه كن
 زندگی را مانند زندگی تجربه كن

انسان زمینه كیفیت زندگی خود را با دستان خود می‌سازد. بیاییم شادمانی را زمین زندگی خود قرار دهیم.


 استفاده از مقالات و دیگر منابع وب سایت در صورت ذکر منبع بلامانع است