مقالات منتخب    بدایت سیر درون
بدایت سیر درون

  به قلم استاد مایا ماچوه – مربی رسمی یوگا- یوگاتراپیست

نگاهی بر کتاب یوگاسوترای پاتانجلی
برای سفر به جهان پر رمز و راز خودشناسی، گذرگاه های گوناگونی در پیش روی انسان قرار دارد. بی شک مقصد نهایی و غایت اصلی تمامی این راهها جز نیل به حقیقت نیست.
درک حقیقت نوعی تمنای فطری است که در نهاد هر انسانی به امانت سپرده شده است و فرزندان آدم از زمان آفرینش تا کنون همواره تمنای وصال و دستیابی به اصل و حقیقت خویش را همچون میراثی بی بدیل، نسل اندر نسل به یکدیگر سپرده اند.

هر انسانی در عصر و زمان خویش کوشیده تا با بهره گیری از اندوخته و توانایی های خود از اسرار این جهان ناشناخته تا حد امکان پرده بردارد و دستاورد تلاش خود را نیز برای فرزندانش به رشته تحریر درآورده است.

یوگاسوترای پاتانجلی نمونه ای آشکار از این کوشش دیرینه است که یوگیان طریقت یوگا را از سرچشمه های حقیقت سیرای می کند.
حقیقتی که وی برای شناخت آن دشواریهای سفری پر فراز و نشیب را بر خود هموار کرده است. کتاب یوگاسوترا در واقع ره آورد سفر پاتانجلی به جهان باطن است که در اختیار نسلهای پس از وی قرار داده شده است.


هر چند در باره زندگانی پاتانجلی اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما بر پایه اطلاعات به دست آمده از متون باستانی و آداب و رسوم مردمان هند، اینگونه تصور می شود که وی حدود ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می زیسته است.
در افسانه های هند باستان چنین آمده که خداوند از روی محبت به انسان اجازه داده است تا رازهای بزرگ آفرینش و اسرار وصل به وی در غالب "ودا" (سرودهای الهی) بر پهنه زمین منتشر شوند.
عارفان و طالبان راه حق و حقیقت در سرزمین هندوستان کوشیده اند تا این سرودهای الهی را به گونه ای در خور فهم همگان بیان کنند.

پاتانجلی نیز در ادامه همین تلاشها اثر جاودانه یوگاسوترا را در ۱۹۵ فراز (سوترا) به جامعه انسانی تقدیم کرده است.
یوگا به هیچ مکتب و مرام خاصی تعلق ندارد. هر کس با هر نگرش ذهنی می تواند از درسها و تمرینهای این طریقت معنوی در سیر باطنی و پیشبرد معنوی خود بهره مند شود.
سوتراها یا فرازهای کتاب پاتانجلی در واقع تجزیه و تحلیلی دقیق و تخصصی از ذهن انسان و چگونگی کارکرد و طبیعت آن است. وی در کتاب یوگاسوترا به انسانها می آموزد که چگونه از ذهن به عنوان کتاب وسیله ای برای دستیابی به اهداف متعال خود بهره مند شوند.

کتاب یوگاسوترا به چهار بخش بزرگ تقسیم می شود. این چهار بخش عبارتند از:

۱. بخش اشراق یا سمادی پاد Samadhi Pad: پاتانجلی در این بخش (که مشتمل بر ۵۱ فراز است) اصول بنیادینی را بیان می کند که با رعایت آنها می توان به بالاترین سطح آگاهی دست یافت. هدف از این آگاهی رسیدن به مرحله اشراق است.
۲. بخش تمرینها یا سادانا پاد Sadhana Pad: در این بخش (که ۵۵ فراز را در بر می گیرد) راهکارهای رسیدن به اوج آگاهی بیان می شود.
۳. بخش قدرت وی بوتی پاد Vibuti Pad: در این بخش (که مشتمل بر ۵۵ فراز است) نیروهای برتر ذهن و تمرینهای مربوط به کشف این نیروها مورد بحث قرار می گیرد.
۴. بخش وحدت کی والیا پاد: این بخش (با ۳۴ فراز) به بحث پیرامون اصول نهایی تکامل روانی می پردازد.

از زمان پاتانجلی تاکنون اندیشمندان فراوانی کوشیده اند تا حقایق موجود در فرازهای کتاب وی را به زبانهای گوناگون ترجمه و تفسیر کنند.


 استفاده از مقالات و دیگر منابع وب سایت در صورت ذکر منبع بلامانع است